MOTYW PRZEWODNI WESELA
25 lutego 202015 pomysłów na motyw przewodni wesela
5 marca 2020Ślub w plenerze do niedawana mogliśmy podziwiać tylko w amerykańskich serialach. Która z nas nie marzyła by niczym Blair z serialu „Plotkara” składać przysięgę małżeńską w Central Parku, z dala od murów Urzędu Stanu Cywilnego? Central Parku niestety w Polsce nie mamy, jednak od 2015 roku weszła w życie ustawa umożliwiająca zawarcie związku małżeńskiego w wybranym przez Parę Młodą miejscu. Nie musicie się już ograniczać do USC lub do kościoła. Ustawa wprowadza pewne ograniczania w wyborze miejsca. Lokalizacja, którą wybierzecie na ceremonię zaślubin nie może pomniejszać powagi ceremonii, a także stwarzać zagrożenia dla osób biorących udział w uroczystości. Jeśli jesteś fanem nurkowania nie przekonasz urzędnika by wyraził zgodę na ślub w morzu, ale już na plaży jak najbardziej powinien się zgodzić.
Z doświadczenia polecamy wybrać ogród, park, altanę należącą do lokalu, w którym będzie odbywać się przyjęcie weselne. Dzięki temu możecie zapewnić swoim gościom napoje czy finger foods podczas składania życzeń. Należy także pamiętać, że będziecie potrzebować odpowiedniego nagłośnienia, dostępu do prądu, krzeseł dla gości, stołu dla celebransa, a w tym zawsze wyręczy Was lokal. Ślub w plenerze może być piękną uroczystością, jeśli traficie z pogodą. Niestety w naszym klimacie bywa z tym różnie. Dlatego decydując się na ślub na łonie natury przygotujcie plan B. Może to być osobna sala w lokalu, którą w przypadku złej pogody lokal zaadaptuje jako miejsce ceremonii.
Najbardziej popularnym typem ślubu w plenerze jest ślub cywilny. Tak jak już pisałam w poprzednim artykule , w przypadku ślubu w plenerze o zgodę należy udać się do USC właściwego dla miejsca ceremonii – urzędników obowiązują rejonizacja. Musicie złożyć pismo z prośbą o ślub w plenerze. Następnie kierownik urzędu stanu cywilnego ma obowiązek sprawdzić czy wybrane przez was miejsce jest godne i bezpiecznie. Urzędnik po złożeniu odpowiednich dokumentów oraz po uiszczeniu opłaty skarbowej (1084 zł) powinien bez problemu wydać taką zgodę. Aranżując miejsce pod ceremonię należy pamiętać o stole do podpisania dokumentów, krześle dla urzędnika oraz o godle państwowym. W zależności od ilości gości powinniście pomyśleć o mikrofonie, a także o odpowiednim nagłośnieniu. Pary młode oprócz dekorowania miejsca ślubu, decydują się także często na oprawę muzyczną ceremonii.
Niestety ślub kościelny w plenerze nie jest łatwy do zorganizowania. Kodeks Kanoniczny zabrania udzielania ślubu w miejscach nieświęconych. Narzeczeni mogą wystąpić do biskupa o zgodę na ślub poza kościołem, jednak uzyskanie takiej zgody w praktyce jest niezwykle rzadkie. Wysłannik kościoła, nie ma także limitu czasu na odpowiedz.
Jest jeszcze trzeci wariant ślubu, który możecie rozważyć. Ślub humanistyczny, jest to uroczystość prowadzona przez mistrza ceremonii. Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą przeprowadzić innego ślubu lub pragną nadać swojej uroczystości wymiar bardziej indywidualny. W przypadku ceremonii humanistycznej przysięga może zostać spersonalizowana, może zostać także przygotowany indywidualny scenariusz uroczystości. Ceremonii przewodniczy przyjaciel rodziny, brat lub wynajęty do tego aktor. Musicie pamiętać, że taki ślub nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Zapraszam do lektury artykułu
„Formalności przedślubne”, z którego dowiecie się jakie dokumenty musicie przełożyć w USC oraz w kościele by zawrzeć związek małżeński.
Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2224, z 2019. poz. 730.)
Kodeks prawa kanonicznego z 1983
zdjęcie tytułowe: Caribbeanphoto