mustang do ślubu
AUTO DO ŚLUBU
27 maja 2020
propozycja-obrączek
OBRĄCZKI ŚLUBNE
29 czerwca 2020
Show all

PIERWSZY TANIEC WESELNY – Porady Specjalisty

wirujący pierwszy taniec

Krok po kroku

  1. Ile wcześniej należy się zacząć przygotowywać do pierwszego tańca?
  2. Jaki styl tańca jest najczęściej wybierany przez pary?
  3. Jaką muzykę wybrać na pierwszy taniec?
  4. Sprawdzone piosenki na pierwszy taniec?
  5. Ile powinien trwać układ taneczny?
  6. Jeśli oprócz nauki choreografii do pierwszego tańca chcemy nauczyć się tańczyć, to lepiej robić to na zajęciach indywidualnych czy grupowych?
  7. Jaki jest mniej więcej koszt zajęć?
  8. Czy trzeba się specjalnie ubrać na zajęcia?
  9. Polecasz jakiś konkretny rodzaj obuwia?

 

Taniec to nieme wyznanie miłosne.

Fiodor Dostojewski

Jeśli stresujecie się pierwszym tańcem, uwierzcie nam, nie jesteście jedyni. Wielu parom towarzyszą obawy związane z tą chwilą. Poza samym faktem, że wszyscy goście w tym momencie skupiają uwagę na młodych i zauważą każde ich potknięcie, problemem są również wątpliwości jak taniec powinien wyglądać i kiedy zacząć przygotowania do niego.

W Waszym imieniu zwróciłam się do instruktora tańca by podpowiedział na co zwrócić uwagę. Na najbardziej nurtujące pytania odpowiedziała Aleksandra Orczyk ze szkoły tańca Step to Dance.

 

Krok po kroku

K: Ile wcześniej należy się zacząć przygotowywać do pierwszego tańca?

O: Optymalny czas to wg mnie 3 miesiące przez ślubem, ale należy go dostosować indywidualnie do zdolności i dyspozycyjności pary oraz poziomu trudności układu. Z doświadczenia wiem, że spotkania w co tygodniowych interwałach są najlepsze, gdyż pozwalają spokojnie ugruntować poznaną wiedzę i poukładać sobie nowe kroki w pamięci. Zatem jeśli układ jest prosty, a para dość szybko przyswaja sobie materiał, 2-3 miesiące w zupełności wystarczą, jeśli jednak para nigdy nie tańczyła ze sobą wcześniej i ma „dwie lewe nogi” o tańcu należy pomyśleć chwilę wcześniej, żeby bez zbędnego stresu nauczyć się choreografii.

Należy też wziąć pod uwagę poziom trudności tańca – ilość trudnych elementów i jego długość. Ostatnio modne są też układy w stylu amerykańskim, gdzie pierwszy taniec staje się spektaklem  ze zmiksowaną muzyką, a parze młodej towarzyszą dodatkowe pary lub wybrani goście – czas nauki takiego układu wraz z osobami towarzyszącymi może sięgać nawet do pół roku regularnych spotkań. Oczywiście w ekstremalnych sytuacjach można nauczyć się układu nawet w tydzień, tylko należy się zastanowić czy taki dodatkowy stres przed weselem jest komukolwiek potrzebny.

K: Jaki styl tańca jest najczęściej wybierany przez pary?

O: Najczęściej wybierany styl tańca to oczywiście walc angielski, bądź walc wiedeński . Jest to spowodowane zapewne tradycją weselną oraz spokojnym i romantycznym charakterem obu styli. Coraz częściej możemy spotkać na parkiecie elementy szybszych rytmów - popularnej salsy lub cha chy, które wymagają już większych zdolności tanecznych oraz poczucia rytmu. Tańce te są niezwykle widowiskowe i w dalszym ciągu zaskakujące, więc jeśli młoda para ma odwagę i chęci, to dlaczego nie?

K: Jaką muzykę wybrać na pierwszy taniec?


O: Ważne by utwór muzyczny wybrany przez narzeczonych był dla nich w jakiś sposób ważny, dobrze się im kojarzył i wzbudzał pozytywne emocje. Należy pamiętać, że podczas nauki narzeczeni będą słuchać i ćwiczyć do tego utworu wielokrotnie, więc musi on się im niewątpliwie podobać.  Nie należy sugerować się modą lub panującymi trendami – muzyka powinna odzwierciedlać osobowość partnerów. Podczas pierwszego tańca to właśnie dobrze dobrana muzyka będzie pomagała pokonać stres i pozwoli się skupić tylko na nich nawzajem.

K: Sprawdzone piosenki na pierwszy taniec?

O: Oczywiście możemy znaleźć w Internecie niezliczoną ilość sprawdzonych piosenek na pierwszy taniec, gotowe choreografie i pomysły jak urozmaicić ten ważny moment, tylko pytanie czy dobrze jest coś kopiować? Może lepiej poświęcić trochę więcej czasu i poszukać w pamięci takiego utworu, który byłby jeden jedyny i niepowtarzalny, bo dla Nich wyjątkowy. Z reguły są wybierane utwory o stonowanych rytmach oraz tematyce miłosnej. Jeśli para nie ma pomysłu na muzykę, polecam przeglądnąć filmy z choreografiami i może akurat jakaś piosenka okaże się to właściwą. Bywa i tak, że to instruktor proponuje utwór muzyczny, gdy narzeczeni nie mają czasu bądź cierpliwości na dłuższe poszukiwania – w końcu po to jesteśmy.

Ed Sheeran – Perfect
Grzegorz Tomczak – Niebieska Piosenka
Rod Stewart - Have I Told You Lately
The Pretenders I'll - Stand By You
Bee Gees - How Deep Is Your Love
Bill Medley, Jennifer Warnes „Time of my life”
Dana Glover - It is You
Zbigniew Wodecki – Oczarowanie
Enrique Iglesias – Bailando
Ben E. King – Stand By Me
Paweł Domagała – Weź nie pytaj
John Legend – All of Me

 

to tylko nieliczne ze ślubnych hitów, które są „bezpiecznym” wyborem.

K: Ile powinien trwać układ taneczny?

O: Co za dużo, to nie zdrowo. Przyjmujemy, że dobry układ taneczny powinien trwać ok półtorej minuty. Jest to wystarczający czas na to by zaprezentować się gościom, a jednocześnie nie zanudzić ich swoim występem. Dłuższy występ jest również bardziej stresujący dla pary, gdyż wiąże się z zapamiętaniem większej ilości kroków.

K: Jeśli oprócz nauki choreografii do pierwszego tańca chcemy nauczyć się tańczyć, to lepiej robić to na zajęciach indywidualnych czy grupowych?

O: Jeśli para chce nauczyć się tańczyć w zupełności wystarczą lekcje grupowe, a im więcej godzin para przetańczy tym bardziej komfortowo będzie się czuła ze sobą na parkiecie. Lekcje indywidualne są bardziej efektywne, lecz taniec trzeba czuć i tylko odpowiednia ilość godzin na parkiecie pozwoli młodej parze poznać swoje ruchy i preferencje w tańcu. Zachęcam żeby partnerzy po prostu ze sobą tańczyli, na dyskotece, domówce czy gdziekolwiek indziej.

K: Jaki jest mniej więcej koszt zajęć?
O: Koszt zajęć waha się od 60 do nawet 180 zł za godzinę zajęć indywidualnych.
Wszystko zależy od szkoły tańca bądź instruktora wybranego przez parę, miejsca spotkań oraz wykupionego pakietu godzin. Wiadomo, że im większy pakiet tym cena za jednostkową godzinę jest mniejsza. Zazwyczaj para na naszych pierwszych zajęciach podejmuje decyzję o wyborze pakietu, na podstawie oszacowanych przez nią możliwości na parkiecie.

W naszej szkole tańca można już wykupić lekcję nawet od 60zł za godzinę w pakietach:
Cena za parę: 1h – 80 zł
Karnet 4h – 250
Karnet 8h – 450

Godziny zajęć są ustalane indywidualnie, najczęściej są to godziny popołudniowe, bądź wieczorne.

K: Czy trzeba się specjalnie ubrać na zajęcia?

O: Zachęcam pary, żeby ubrały się wygodnie, w sportowe ubranie niekrępujące ruchów. Ważne jest by czuły się komfortowo, a nie poprawiały ciągle za krótką sukienkę, czy mało elastyczne jeansy. Zajęcia  są dla pary młodej i nikt ich nie będzie oceniał, tym bardziej. że staram się aby atmosfera była przyjazna i niestresująca. Ma być to fantastycznie spędzony czas: poznanie siebie, swoich ciał, ruchów oraz mam nadzieję początek przygody z tańcem.

K: Polecasz jakiś konkretny rodzaj obuwia?

O: Na pierwszych kilku zajęć polecam wygodne obuwie sportowe, które zapewni komfort i bezpieczeństwo na parkiecie. Pod koniec kursu proszę pary żeby zabrały z sobą obuwie w którym będą tańczyć docelowo  na weselu. Oczywiście polecam tu wygodne, szyte na miarę obuwie taneczne. But szyty na indywidualne zamówienie nie może się równać z tym kupionym w sieciówce – miękka podeszwa, dobre trzymanie stopy i wybór wszystkich detali – to gigantyczny plus takiego rozwiązania. Sama zawsze wkładam takie buty na wszystkie taneczne imprezy, dzięki temu można komfortowo tańczyć przez całą noc, nie zmieniając butów na inne. Warto zainwestować.

Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce.

Pamiętajcie, że nawet najprostszy układ zatańczony z miłością będzie ozdobą każdego wesela!

 

Mamy ogromną nadzieję, że odpowiedzieliśmy na większość nurtujących Was pytań. Jeśli nie, piszcie śmiało do Oli. Na pewno podzieli się z Wami swoim doświadczeniem: www. steptodance.pl.

fot. Pinterest

ŚLUBNA CHECKLISTA

Subskrybuj Nasz Newsletter poniżej, aby pobrać checklistę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *